Home Δραστηριότητες ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ - ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΩΝ

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ - ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΩΝ

Επιστημονική υποστήριξη διπλωματικών μεταπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών, διδακτορικών διατριβών

1. «Μελέτη της θνησιμότητας που σχετίζεται με τα επεισόδια καύσωνα κατά τη θερινή περίοδο των ετών 1945 – 2010 στο Δήμο Θεσσαλονίκης», Διδακτορική διατριβή, Ζουμάκης Μιχαήλ, υποβλήθηκε στο τμήμα Ιατρικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, μέλος επταμελούς εξεταστικής επιτροπής (2016)

2. «Ρύπανση και γενετική προσαρμογή στα δασικά φυτά: βιοπαρακολούθηση και διερεύνηση ανθεκτικότητας με τη χρήση της μαύρης πεύκης (pinus nigra A.) στη ρύπανση», διδακτορική διατριβή Ελισσάβετ Κατσίδη, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Τμήμα Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος, μέλος επταμελούς εξεταστικής επιτροπής (2016)

3. «Διερεύνηση του κινδύνου που διατρέχουν οι ευπαθείς χρήστες των οδών λόγω των διερχομένων «ήσυχων» υβριδικών – ηλεκτρικών οχημάτων», διπλωματική εργασία, Δ. Μαργαρίτης, Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών Παν. Ιωαννίνων (2010)

4. «Συγκεντρώσεις - Επεισόδια ΑΣ10 στις πόλεις Κοζάνη και Πτολεμαΐδα», διπλωματική εργασία, Χ. Διαμαντόπουλος, Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών Παν. Ιωαννίνων (2010)

5. «Ατμοσφαιρική ρύπανση από σωματιδιακή ύλη», διπλωματική εργασία, Γ. Κατσίδης, Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών Παν. Ιωαννίνων (2009)

6. «Πρότυπα διασποράς αερίων ρύπων σε αστικές και ημιαστικές περιοχές, μελέτη και εφαρμογή», διπλωματική εργασία, Δ. Μπουσιώτης, Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών Παν. Ιωαννίνων (2008)

7. «Συμβολή στη διερεύνηση της ατμοσφαιρικής ρύπανσης σε αστική και βιομηχανική περιοχή με χημικές και υπολογιστικές μεθόδους», διδακτορική διατριβή Β. Ευαγγελόπουλου, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, μέλος τριμελούς και επταμελούς Επιτροπής Α. Τριαντάφυλλου (2008)

8. «Ατμοσφαιρική ρύπανση σε αστική και βιομηχανική περιοχή, η περίπτωση της Κοζάνης» διπλωματική εργασία, Β. Ευαγγελόπουλος, Μεταπτυχιακό Χημείας Περιβάλλοντος, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. (2005)

9. «Διαχείριση περιβαλλοντικών δεδομένων με χρήση γεωγραφικών συστημάτων πληροφοριών και αξιολόγηση ποιότητας περιβάλλοντος με την ανάπτυξη δεικτών, η περίπτωση της λιγνιτικής περιοχής Πτολεμαΐδας Κοζάνης», διδακτορική διατριβή, Κ. Βατάλης, ΕΜΠ Αθήνα (2004).

10. «Ορυκτολογική και μορφολογική μελέτη ΑΣ10 από την πόλη της Κοζάνης», διπλωματική εργασία Α. Πάτρα, Τμήμα Γεωλογίας ΑΠΘ (1998).

11. «Δείκτες σταθερότητας TURNER στη νότια κοιλάδα της Πτολεμαΐδας και επεισόδια ρύπανσης», διπλωματική εργασία Σ. Ζώρα, Μεταπτυχιακό Φυσικής Περιβάλλοντος του Φυσικού Τμήματος του Πανεπιστημίου Αθηνών (1998)

12. «Επίπεδα αερίων ρύπων στην περιοχή Κοζάνης  Πτολεμαΐδας – Εκτίμηση των επιπτώσεων στο περιβάλλον και τη δημόσια υγεία», Δημ. Αλβανός, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (2011)

13. «Ανάλυση και στατιστική επεξεργασία χρονοσειρών συγκεντρώσεων ατμοσφαιρικών ρύπων στην περιοχή της Αθήνας», Μ. Ηλία, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (2011), ) β’ αξιολογητής.

14. «Μελέτη του όζοντος, προέλευση και επιπτώσεις στην ανάπτυξη των φυτών καθώς και την ποιότητα και ποσότητα των αγροτικών προϊόντων», Μ. Διβριτσιώτη, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (2011), ) β’ αξιολογητής.

15. Επιδημιολογικά χαρακτηριστικά του πληθυσμού στο Ν. Κοζάνης – Συσχέτιση με τα επίπεδα ατμοσφαιρικής ρύπανσης στην περιοχή, Οργαντζή Μαρία, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, Μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών Διαχείριση Αποβλήτων, 2012.

Δραστηριότητες-Αρχική